Blog

Oberu tě o poslední rubl, charašo?

Začalo to zvostra. Plot obehnanej ostnatým drátem. Úřednice na imigrační kontrole mají zřejmě v pracovním kodexu výraz trvalýho nasrání. Polda tu a tam někoho vytáhne z davu a odvede ho za dveře, za který se asi z protekce nechodí. A ten blonďák s koženou brašnou... to vám povídám, že je to tajnej.

Uf, konečně jsme z těch sádrokartónových kulis, co jim říkaj Arrival Hall, venku. A hned ke mně kdosi natahuje ruku. Že by žádost o úplateček? Ať se nezdržujeme aklimatizací. Co?

"Niet, já Osman."

Ááá, hej borci! Tak to je Osman.

No tak super, domluva s Osmanem klapla na jedničku a o půl druhé ráno nás čeká na letišti. Což se divím. Protože on neumí ani slovo anglicky a my ani slovo rusky. Pokud se nepočítá vodka, Kolja a CCCP.

Ruská jízda začíná

Ve Volkswagenu Transporter barvy holubí šedi, ve kterým se mačkáme v devíti lidech a Osman hned roztáčí khabardsko balkarskou diskošku, rozdává rubly, slibuje pivo, vodku, šašlik a děvočky prej taky budou.

Staženej zadek z příletové haly se mi pomalu vrací do normálu.

A před námi jsou tři hodiny cesty do hor: "Hej, Honzo! Hlídej ho ale, ať neusne."

No jasan. Proto jsem si přece sedl dopř... áááh.

...

Ty vole, brzda! Co je? Co se děje? No to mě... kráva? Celý stádo? Na silnici? A moment... To pod mým levým uchem je Osmanovo rameno? Sorry hoši, tuhle roli jsem asi nezvládl. Sorry Osman.

...

Prásk!

Osman! Što to bylo?

"Cha! Golub. Šašlik!"

Aha, dobře. Tak už alespoň víme, od čeho mají všechny místní auta pavouka přes celý čelní sklo. Bože, snad alespoň pod ten Elbrus dojedem.

Dobroje utro

Dobré? Dojeli jsme v 5 ráno. Po cestě rozstřelili jednoho holuba. Natankovali do nastartovanýho auta a zjistili, že... no asi takhle: když v Evropě vytáhnete klíče ze zapalování, je normální, že motor zhasne. Podle Osmanova výrazu jsme ale nebyli první, komu to přišlo divný.

Každopádně protože ses ke mně po cestě tak hezky tulil, tak tady máš: "Ty eto znaješ?"

Česnek, no. Budeme dělat salát?

Aha, nebudeme. Budeme ho snídat.

A jen tak? Alespoň chleba, co? Super, děkuju. Osman a jak ho mám jako...? Jo jasný, zkousnout mezi zuby a šlupku plivnou pod stůl. Charašo, spasíba!

Eh, ale... on docela palí.

Já znaju akorát čínskej česnek, víš? Oh, eh, ale tohle má na mě trošku grády. Hhh, ten asi není z dovozu, co? Eh... no potěš, to je síla teda. S tímhle se můj dech mění ve smrtící nástroj. A nedivím se tomu holubovi, že to čelní sklo nevybral.

Lekce ruského jazyka začíná

Takže zaprvé. Magazin není ke čtení.

Magazin je takovej místní mini... dobře, spíš nanomarket. Starší ročníky říkaly (díky kluci), že takhle nějak to u nás vypadalo za komunismu. Pokud ano, prosím, ať se to vrátí. Bochníky čerstvýho kravskýho sýra. Od hlíny špinavá mrkev, co se nestydí za své nedokonale křivky. Kvašáky naložený v kbelíku od primalexu. A jabka, co chutnaj jako jabka.

Řekl bych, že tady je svět ještě v pořádku. Zřejmě z lásky k Rusku.

Tak a co nějakej oběd?

Aha, tady jsme s ruštinou asi skončili.

Nemáte menu i bez tý hlaholice? Aha, nemáte. A to na obrázku? To bych si dal. Aha, taky nemáte. A tak alespoň ceny vypadaj dobře. Rubl děleno třema, tohle je ráj. Děvočka, nos to na stůl a nevyptávaj sa!

Trefa do černého. Tohle je gastrotrip!

A pak že Rusko je zaostalá země. Minimálně, co se kvality jídla týká, jsou na tom líp jak my.

Slečno! Toalet, požalujsta?

Aha, tady, spasíba. Jo ona nejde ta elektrika, tak... vy mi půjčíte svůj mobil, ať si posvítím? No děkuju za důvěru. A nebojte, facebook vám lustrovat nebudu. Copak jsem Vladimir?

A ty schody vzhůru? Kampak asi vedou?

No tak to né! Tohle se může stát jenom v Rusku. Hoši, bežte se podívat.

Ale ne všichni naráz, ty vole.

Á, slečna zřejmě chápe, že není něco v pořádku. Že ta evropská keramická mísa asi opravdu nepatřila zabetonovat do země alá tureckej hajzl. No jo, i v zemi zítřka se občas utnou.

Doklady? Zbytečný

Osman, a pasporty? Vratiš nám? Jdem v gore.

"Pasport ne nužno. Ty raskaži Osman."

Aha, slušný. Tak Osman je tady asi kápo. Stačí říct "Osman" a začnou lítat pečení holubi to pusy. Nebo by po nás alespoň neměli na gruzínský hranici střílet. Ten chlapík to má prostě ošefovaný.

A vlastně je to super. Nemuset se deset dní starat o pas.

Kór v zemi, o který se v médiích povídá, že se tam ztrácí novináři, hranice pro ně znamenají jen čáru na mapě a dva kiláky od baráku stojí hlídka s kalašnikovem na rameni. Máme fakt štěstí, že je Osman takovej dobrák.

Mimochodem, jmenuje se vůbec Osman?

Že mě neprobodnete? Prosím

"Zdrastvujte, odkuda ty prišel?"

Ček repablik.

Eh, kluci, ten borec vytahuje kudlu.

Né, né Čečna! Česká republika, Čechia, Česko! Ty paněmaješ?

"Á charašo. Čechia. To dobrá země."

Tak to bylo o fous. A nakonec se z vojáčka vyklubal celkem milej chlapík, se kterým jsme si moc fajnově popovídali - přes google translator.

Vlastně mi ti milí lidi tady docela "zkazili" představu o Rusku. I když se na letišti hodně snažili ukázat nám, že jsme tady omylem, tak tady evidentně žijou taky lidi milí, srdeční,... normální. Stejně, jako všude jinde ve světě. Vladimir nevladimir.

Jen to nepodělat s tou Čečnou. Hezky pěkně "Čechia" a jsme kámoši.

Neznám. Jen když se to hodí

Osman je sice kápo. Ale doma drží kasu Ludmila. A s kalkulačkou týhle panímámy fakt nechcete přicházet do styku víc, než je nutný. Je prostě na prachy no. A v její zástěře se neztratí ani rubl. Ale jinak je hrozně fajn.

Ludmila, my na Elbrus jdeme. Ty zarezervuješ nám nocleh? Spaní na Prijut? Chalupa?

Ale to víš že jo, panáčku. Tam najdeš Cosťa (asi domovník), Ludmila povíš, 800 rublů vykešuješ a postýlku jak obláček dostaneš. A tady máš pro jistotu moje číslo. Kdyby něco, to ukaž a sledano.

Boží, spasíba Ludmila!

...

No, Ludmila dobrý. Akorát ten tatar ve 4200 metrech nad mořem byl nějakej chladnej: "Mesta net!"

Jak net?

"Net!" Nerozumíš rusky chlapečku?

Ale Ludmila... tady její číslo. Na, papírek. Ludmila, ráno ti volala.

Neznaju Ludmila.

?!?

Ještěže jiní ruští dobrodinci, co jim v mozku zůstalo víc kyslíku, Cosťovi vysvětlili, že mest je.

Uf, to by bylo. A rovnou zaplatíme, ne?

Net!

Aha, oblíbený slovíčko. Tak asi až ráno. Až se vrátíme z vrcholu. Akorát jsem teda zvědavej, kde toho tatara budeme hledat. No a taky, že jo. Sedm ráno a on nikde. Hledám, buším na dveře, nic. Hmm, takže co? Bez placení? Snad nebude průser.

Byl.

Zdrastvuj, Ludmila! "Net zdrastvuj! Tys spal na Prijutu a nezaplatil. Cosťa prijechal a 1000 rublů chtěl."

A já měl za to, že žádnou Ludmilu nezná. Že by se rozpomněl? A když už byl v tom náhlým opojení vzpomínek, tak si i uvědomil, že o dvě kila zdražil - včera, právě před naším příchodem. Miluju Rusko.

Sčot!

Jinak Elbrus jsme nedali. Ono je totiž kapánek demotivující, když ve 3 ráno nad hranicí 5000 metrů při každým kroku marně hledáte svoje plíce a cítíte, jak se vám obrací žaludek a v tom vás předjete rolba naložená deseti tak trochu jinými horolezci. Z Taiwanu. A za chvíli další. A další...

Na to serem. Navíc -25°C v červenci? Co je tohleto za dovolenou?

Jdem na jídlo. To je sichr.

...

Áááh. Zaplatíme!

Ale ne dohromady! Každý zvlášť. Zase tak dobří kamarádi nejsme. Adin, adin, adin, adin,... charašo?

Eeeee...

Ještěže má tak velkou kalkulačku. 80 rublů plus 200 rublů, to už je skoro vysokoškolská matematika. Ve které by asi nedostála, páč 300 to není ani náhodou!

Ne, to je moc! Znovu to spočítej. Špatny sčot.

320.

Nic, balíme. Tady máš a mizíme. Se nedivím, že jim krávy chodí volně po silnici. Stejně se nedopočítaj, když jim nějaká skončí pod kamazem.

Radši už jedeme

Ale ne, taxi nechci a nepokřikuj. To už je jak v Thajsku. Akorát, že tady se taxikaří s žigulem. Což jako zážitek dobrý, ale že bych to musel vidět dvakrát.

Jdem na stopa.

Hmm, takže BMW X5 asi neklapne. Budeme muset slevit z nároků a vystrčit palec na nějaký chudáky. Možná, že by měli smrdět alespoň podobně jako my. Po deseti dnech v jednom tričku.

Dívej, ta Lada brzdí! A couve! Pojď honem!

Zdrastvujte. Do Čeget?

"Da! Ale chto ty dělaješ?"

Zapínám si pásy, ne?

"This is not Europe. This is Russia."

Aha, ok. Já málem zapomněl, že tady máte pásy akorát na přidržení se v zatáčce. Dobře no. Russia great! Ale můžeš, prosím tě, mězi těma krávama jet alespoň míň jak kiléééééééém.

Jestli to nepřežiju, dejte prosím vědět Osmanovi. Spasíba.

O copywritingu, ovlivňování a zodpovědnosti

Copywriter není jen někdo, kdo datluje texty, aby na webu bylo co číst. Copywriter je ten, co vás nabízí. Váš obchodník. Prodavač. Ten, co to okecá a udělá z návštěníka zákazníka. Jenže, kde leží hranice mezi přesvědčováním a manipulací?

Zbývá už jen 1 pokoj!

1 další člověk se také dívá.

Dnes skvělý poměr ceny a kvality.

Velmi žádané.

Říká vám to něco? Hlášky z Booking.com. Všechny jsem je našel u jednoho ubytování. To vás popíchne, abyste sakra hnuli zadkem a bez dalšího přemýšlení to rychle objednali. Je tohle přesvědčování, nebo už manipulace?

No, vzhledem k tomu, že u devíti z deseti nabídek budou némlich stejné hlášky, tak co myslíte?

Šikovná copywriterská finta. Nebo spíš pěkně zákeřná.

S vaším mozkem si někdo hraje

Markeťákům bookingu stačilo pár slov, do kterých vměstnali hned tři přesvědčovací taktiky, vůči kterým je jen málokterý lidský mozek imunní. Je to holá psychologie.

Za prvé: pocit nedostatku

Už jen jeden pokoj! Hejbni kostrou, jinak o tu úžasnou nabídku, která ve skutečnosti zase až tak užasná není, přijdeš. Ale prostě poslední pokoj. Není čas lámat si hlavu a hledat jinou variantu.

A pokud seš jo odolnej kousek, tak si uvědom, že se na to samý dívá ještě jeden člověk.

To už není prdel.

Za druhé: časově omezená nabídka

Za tyhle prachy to dostaneš jenom dneska. A taky zítra. Pozítří. Popozítří. Ale to ty už nebudeš vědět, protože to koupíš dnes.

A kdyby sis to náhodou přišel zítra zkontrolovat, tak to už přece bude dnes. Neviděls Honza málem králem? Dnes za peníze, zítra zadarmo. Takže s tím "Dnes skvělý poměr ceny a kvality" zase tak nelžeme.

Za třetí: sociální schválení

To prostě lidi chcou, ty vole! Velmi žádané, mámo! A dívej, u hodnocení píšou, že je to fantastické. No to mě... Na co tady ještě čekáme? Ber to!

Právě jste skočili na špek

Je mi líto. Jako maj to zmáknutý. Ale dovolím si říct, že to je až nehezká manipulace. Proti které se ale zatraceně těžko brání. Mluvím z vlastní zkušenosti. Páč, co kdyby to jednou byla pravda a byl to fakt poslední pokoj, o kterej bojuju s dalším dobře zpracovaným týpkem?

OK, jestli je to pravda, nemám namitek.

Ale pokud si to cucaj z prstu, zajímalo by mě, jak se markeťákům bookingu spí. A nejen bookingu. Takových fištrónů je mraky.

A mně je z toho na blití

Kde je nějaká zodpovědnost? Prachy, prachy, prachy. Zblbnout lidi. Oškubat je. A zítra zase. Nebo dneska?

Fajn, dílem si za to můžem sami. Díky nedostatku vlastního kritického myšlení.

Ale za sebe říkám, že jako copywriter mám hranice, za který nejdu. Nebo ještě přesněji - mojí hranicí je pravda. Férová, upřímná pravda. Žádná pokroucená realita a kecy v kleci.

Jako jo, taky ty psychologické čachry používám. Přesně ty, o kterých jsem psal. Prostě fungují, marná sláva. A do copywriterskýho - nebo vlastně obchodnickýho - řemesla patří. Nemůžeme je odsuzovat. Ovšem pokud říkaj pravdu.

Jakmile jsou to lži, zaslouží ten pisálek rákoskou přes prsty a z klávesnice vytrhnout mezerník.

Kam se poděl férový marketing?

Takový ten, co je založený na opravdových kvalitách produktu nebo služby. Na lidech okolo něj. Hodnotách a nějaké přirozenosti. Byl tady vůbec někdy?

Byl. A pořád je. Věřím tomu a podporuju to.

Ale co se divíme, že nás firmy oblbují. Když v jednom kuse oblbujeme i my sami sebe. Stačí se mrknout na sociální sítě. Dáváte tam všechno? Dobré i zlé? Nebo jenom to pozlátko ze života? No? Je tohle fér?

Takže tak no.

Prostě zapojte kritické myšlení a dvakrát - a klidně i třikrát - rolujte a jednou klikejte. Poctivý firmy s poctivým přístupem tu jsou a mě baví takovým pomáhat. Že to mám prostě nějak napsat a zařídit plnej košík?

Sorry, to nedám. Je to moje zodpovědnost vůči světu.

Jak digitální nomád donomádil

Dva měsíce v kuse. Dýl jsem to nedal. Rýže, rýže, rýže. To tady nemáte brambory? Potato? Kartofeln? Ne. Prostě nemaj. Brambory tu asi v životě neviděli. Stejně jako takhle žlutýho bělocha.

Přesně tak. Tomu vietnamskýmu klukovi, co nás hostil poslední dny před odjezdem v Ho Chi Minh City, jsme se zdáli nějak moc žlutí. Tak je pravda, že soused Korejec vedle nás vypadal jak albín.

Ale tak se opalujeme ne?

What? No?! Why?

Čemu jako nerozumíš?

A jo. Blik! Vždyť my jsme neviděli u moře jedinýho Vietnamce v plavkách. Všichni do jednoho se máchaj ve vlnách zahalení od hlavy až k patě. Sluníčko je totiž špatný, abyste věděli.

A vietnamští Vietnamci neznají Českou republiku. No chápete to?

Nomádění je super, ale...

Nikdo mi třeba na začátku neřekl, že v Kambodži se lidi na sebe usmívají. To se tady doprdelefix neumí tvářit alespoň trochu nasraně?

Alespoň tak jako my?

Bydlí tady v chýších z vlnitýho plechu. Vedle letiště za miliardy a turisti se na ně dívají jak na atrakci. Koupou se a perou prádlo ve stejné vodě, do které i... no vždyť víte co.

Děcka běhaj po kameništi bosa a největší radost jim udělá běloch, co je vozí na kole tam a zpátky.

Místo restaurace mají pojízdný wok na motorce, se kterou každý den postávají na jednom a tom samém místě. Každý den. Nejen pondělí až pátek.

A stejně se furt smějou.

Sluníčkáři.

Jenže my tady doma, na rozdíl od nich, řešíme důležitý věci. Třeba proč je na svátky zavřenej Kaufland, ale večerka být otevřená může.

Asiatů je jak...

No hodně. Hodně, hodně moc.

V Ho Chi Minh City se už nemůžete pomalu ani projít po chodníku. Jezdí po něm totiž motorky. Selským rozumem jsem vyvodil, že červená tady znamená něco jako: "Pojďte hoši, vezmem to po chodníku!"

Alespoň už vím, proč mají všechny patníky nakloněný do silnice.

Každopádně slalom mezi ojedinělými chodci zvládají bravurně. Ani u toho nemrknou.

Zato já jsem si párkrát málem káknul.

Jo a nedoporučuju spoléhat na zelenou pro chodce. Funguje spíš rychlý krok a vypnout hlavu. Zlatej Bangkok, poklidná to vesnička.

Akorát mi vrtá hlavou, jak se sem všichni ti lidi vlezou za dvacet let.

Možná otevřou atlas a píchnou prstem někam k Řípu a uvidí zemi zaslíbenou. Řepkou oplývající, co tam kdysi taky měli srp a kladivo. A hle, šéfuje jim Asiat.

Ekologie? What sir?

Dám vám ten plastový pytlík pro jistotu do dalšího plastového pytlíku, yes sir?

No, no, no!

What, sir? Ty nechceš tu vymoženost moderní doby, kterou tady máme? Náš plastovej pytlík? A brčko zdarma? Proč probuddhu?

Protože už se na ten bordel, co tu každý ráno vyplaví moře na pláž, fakt nedá dívat.

Plast, plast, plast.

Možná se tady válí víc plastu jak rýže.

A co víc! Oni se mezi těma odpadkama brouzdají ve vlnách a loví v tom kdo ví jaký mořský potvory, který vám pak připraví jako skvělou delikatesu v luxusní restauraci sto metrů od pláže. Fuj!

Průser je, že jim to nepřijde divný.

Že prostě vůbec nemaj páru, že oceán zasranej plastem něčemu vadí.

Že na vás koukají jak na blbce, když seberete kbelík, začnete chodit po pláži a sbírat ten jejich bordel. A že si jako moc nedělám iluze, kam ty mnou vysbíraný odpadky zase putovaly.

Tohle mou ekologicky zaměřenou dušičku fakt zatraceně bolí.

Hůlky? Tak akorát na lyžování

Ale jíst mě s tím fakt nenuťte.

Ještě ke všemu nudlovou polívku! Se mi to v těch rukách smeká a ty nudle... vždyť to klouže jak sviňa.

Pak mi ještě ten kus hovězího spadne zpátky do polívky, což vyvolá tlakovou vlnu a nudle mám v klíně.

Ne sorry, stačilo. A teď mi prosím dejte normální lžičku. Spoon, please.

Jak nemáte?

Bezva, tak jsem o hladu. A ten stůl po sobě fakt utírat nebudu.

Příště jdu zase do jistoty. Kuře, rýže, vidlička. Thank you!

Alespoň nějaká jistota

Hromadná doprava. Jestli něco v jihovýchodní Asii funguje spolehlivě, tak tohle. Autobusy, mikrobusy, trajekty, vnitrostátní lety.

Objednáte online. Zaplatíte online.

Sice se v tom busu pak konstantně klepete hrůzou. To když se autobusák za souvislého troubení snaží vytlačit z cesty náklaďák. Ale vždycky jsme dojeli. Já a můj kynedril.

Jo a pecka největší. Jedete si takhle busem na letiště a najednou nějakej Vietnamec ze zadního sedadla cosi zahuláká dopředu. Autobus zastaví, Vietnamčík vyskočí a bus pět minut stojí.

Zastávka? Asi má náskok, tak čeká.

Prdlačky!

Za pět minut se ten Vietnamčík vrátí se čtyřma bagetama, mávne na šoféra a pokračujeme na letiště.

Už se těším, až to vyzkouším u nás a poprosím řidiče, jestli mi zastaví na sváču. Asi už předem tuším, kam mě pošle.

A proč jsem donomádil?

No popravdě, na práci je to super. Dopoledne makáte, u nás všichni spí, nikdo neotravuje urgentníma emailama a produktivita letí strmě vzhůru. Protože chcete i něco vidět. A ne prosedět celý dny u počítače.

Taky mají všude skvělý kafe. A z kavárny vás nevyhodí, ani když tam jedno espresso srkáte čtyři hodiny. Spíš se na vás usmějou a donesou vám zadara ledový čaj.

Kuře s rýží stojí všude 25 Kč. S krevetama 30 Kč.

Bio ovoce prodávají na každém rohu. Za lidovku.

Na motorce můžete jezdit bez řidičáku.

Děti tu sice nemaj tablet, ale ve dvou letech umí pozdravita rodiče jim furt nestojí za zadkem. Ani když je úplně cizí běloch vozí na kole.

Není tam třičtvrtě zimy mlha a slunko svítí 12 hodin denně.

...

Doprdele, mně je smutno.

Proč jsem vůbec jezdil domů?

No proč. Protože jsem rozežranej středoevropskej parchant, co žije v jedné z nejsvobodnějších zemí světa a může kdykoliv sednout na letedlo a letět si, kam se mu zachce. Když se mu třeba zasteskne po bábovce od maminky.

Což většina lidí z těch zemí fakt nemůže.

Tak nepruďte s tím, že máte chuť emigrovat, protože jsme si zvolili prezidenta, co se půlce národa nelíbí.

Hawk!

Honza málem nomádem. Digitálním

23. listopadu jsem sbalil uzlíček s notebookem a náhradníma trenkama, nasedl na okřídleného oře značky Boeing a o 18 hodin později vysedl na místě, kde nesněží, lidi kolem jsou nějak víc opálení, všude po zemi se povalují igelitové pytlíky a vzduchem se už měsíc neustále nese: "Hello sir. Taxi, taxi!"Asi ozvěna.

Jo, uhodli jste. Jihovýchodní Asie.

Slíbil jsem několik svým bližním, že napíšu. Jaké tu je počasí. Jestli jsou tu na mě hodní. Co jím. Kam chodíme na výlety. A kolikrát jsem se posral.

Jednou.

Ale dost řečí o hovnech. Pojďme k věci.

Je tu horko

Kdo by to byl čekal. Kousek od rovníku. Nicméně představa, že se válím na pláži s macbookem na klíně a brčkem usrkávám mlíko z kokosáku... to jako sorry.

Takhle to nefunguje.

Počítač se přehřívá.

Mozek se přehřívá.

I to kokosový mlíko se po chvíli přehřívá.

A to se fakt nedá. Takže pracuju z klimatizovanýho pokoje. A na Thajky koukám jenom z okna.

Ony ty nejhezčí jsou stejně Thajci. Takže koukat povoleno, sahat neradno.

Nebo sedím v kavárně a tři hodiny srkám jedno espresso. Který mají teda fakt dobrý. Akorát mi tam mrznou nohy. Protože přece tu klimatizaci nepustí jen tak na půl plynu. Takže 15°C je standard.

Frajd rajs šikn. Plís

Běžná objednávka jídla. Risknout něco jiného si moc netroufáme. Zejména teď v Kambodži. A jenom doufáme, že to šikn je fakt kuře. A ne brácha toho psa, co se válí uprostřed silnice. Podle proleženin už asi tak týden.

And chilli!

To jsme po týdnu, kdy nám došla všechna slivovice, vyhodnotili jako nejlepší možnou desinfekci trubek.

Jako chudí středoevropané totiž jíme jenom na ulici.

Což je zároveň taky jedná velká restaurace. A kuchyně. A obývák. Ložnice je pod pánvičkou. Děti si hrajou s hadem ve škarpě. Jsou to vůbec jejich děti?

A už jste někdy jedli ovoce?

Nemyslím ty jednojakdruhýúplněbezchuti makety z Kauflandu. Myslím jako ovoce. Mango, guáve, ananas, dragon fruit, jack fruit,...

A banány?!

Tady se prodávají jak plevel. Po celých trsech. Jeden v přepočtu za 10 Kč.

A opovažte se z něj utrhnout jenom dva banánky. To vás máma Thajka probodne pohledem a v tomhle městě už si nekoupíte ani smaženýho červa. Dů jů andrstend?

WiFi? Wšude

Co na tom, že většina lidí tady bydlí v chatrči z vlnitýho plechu, po hlavě jim lezou švábi a sprchu si dávají, jen když zrovna prší.

Důležitý je, aby na palmě visel WiFi router.

Toliko k datovém pokrytí v jihovýchodní Asii - internet je v každé díře.

No bag! Oh yes, two bags

Všechno do pytlíku. Petku s vodou vám v obchodě strčí do pytlíku. Colu nalijou do pytlíku. Plus přidají brčko. Kus ananasu nakrájí do pytlíku. Pro sichr do dvou. Když prší, natáhnou si na hlavu... jasně, pytlík!

Jestli oni ty pytlíky nepoužívají i místo kondomů. To by vysvětlovalo, proč se v Bangkoku nedá přejít silnice.

Každopádně, co udělá Asiat s použitým pytlíkem?

Upustí ho na chodník.

Když nemá poblíž moře.

Děs! Takže jsme se dali na dráhu misionářů a učíme asiaty nepoužívat igeliťáky striktním odmítáním: "No bag!"

Jenže oni jsou mršky hbitý. Stačí vteřinu zaváhat a už máte nákup v pytlíku. Jeden jogurt - jeden pytlík. To máš za to, že sis minule nevzal ani jeden!

Nobelovku za českou síťovku.

Lůza jezdí Toyotou, střední třída v Lexusu

Jo, přesně v tom luxusním autě, na který většina z nás nenašetří za celý život. Tak tady ho má půlka Kambodže.

Druhá půlka motorku.

Na kterou se vleze celá rodina. I se psem a ledničkou.

A jestli si myslíte, že s SUV byste tady zapadli, tak leda do bahna. Standard je dvoutunovej pick up. Ze kterýho vyskočí malilinkatý Kambodžánek.

Not original. Good copy

Central market v Phnom Penhu. Kam se hrabe Amazon. Jako asi to nejsou pravý Ray Ban brýle, ale ty vole! Usmlouvali jsme to z deseti dolarů na pět!

Tak jsme vzali dvoje.

A Beats sluchátka za čtyři kila!

No nekupte to. Když k tomu borka přidala ještě iPhonový sluchátka zadara.

Jo, jo, smlouvání je prostě boží.

Akorát asi budu muset z batohu vyhodit ty tilakový kalhoty za 3500 Kč a boty na běhání za dva a půl litru, aby se mi tam všechny ty super levný dárky vlezly.

Error!

Taxi, taxi!

Jdeme radši na procházku.

Přičemž asi desetkrát za minutu odpálkujeme vyřvávající taxikáře: "No tuk tuk! We have legs, ty vole.” Oni totiž nechápou, jak někdo může chodit pěšky. Když jim dal Buddha skútr.

Ukaž, dej to sem. Vrrm, vrrrrrm...

A hele! Ono to není špatný. Hlavně nezapomenout, že se jezdí... eh, všude? Tak alespoň pořádně troubit a mít ostrý lokty.

Řidičák?

Jo, jasně. A ta osmiletá holka v protisměru má zrovna kondiční jízdy, co?

Takže jako jo, nomádění dobrý. Už tomu asi začínám přicházet na chuť. Ale dal bych si bábovku...

Hledám dobrého copywritera. Ale aby to moc nestálo

Ano, ano, naprosto chápu vaše požadavky. Kvalita za nízkou cenu, to je oč tu běží. Ovšem vidím v tom jeden drobný zádrhel. Používáte vy a váš copywriter stejnou vztažnou soustavu?

Pojmy kvalita a nízká cena toho totiž samy o sobě až tak moc neříkají. Dokud je nezasadíte do správného kontextu. Jak vypadá kvalitní copywriting? A ten nekvalitní? Kolik korun je nízká cena a kolik vysoká? A za jaký objem práce?

Vezmeme to popořadě. Abyste si ujasnili, co vůbec potřebujete.

Co je copywriting

"Chci auto!"

Bezva! A jaké?

Malou nákupní tašku, nadupané SUV, rodinný minivan, dodávku na zedničinu, manažerskou limuzínu nebo snad luxusní babolep?

To je aut pod jedním "autem", co? Každé samozřejmě za úplně jinou cenu. Od sto tisíc po několik milionů. A stejně se to má s copywritingem.

Všeobsažný pojem copywriting zahrnuje:

 • texty do tištěných letáků

 • strategické texty na web

 • popisky produktů v eshopu

 • blogy

 • PR články

 • newslettery

 • facebookové posty

 • tweety

 • reklamní texty do bannerů

 • billboardy

 • slogany

 • SEO popisky

 • a tak dále...

To vypadá na docela širokou paletů výtvorů. Od Trabanta ve formě duchaprázdného obalu na klíčová slova, moderně nazývaného PR článek, až po Cadillac mezi copy tvorbou - reklamní slogan.

Odlišný formát, odlišný rozsah, odlišný účel. Nejsou texty jako texty.

Kolik stojí copywriting

PR článek v rozsahu jedné normostrany - 100 Kč.

Reklamní slogan - 15.000 Kč.

Normostrana obsahuje 1800 znaků, delší slogan všehovšudy 50. To znamená, že cena za jeden copywriterský úder do klávesnice se pohybuje v rozmezí 6 halířů až 300 korun.

Celkem slušný rozptyl.

Ale nemusíte být Einstein, abyste pochopili, že laciný úder copywritera se stokorunovou sazbou za normostranu nebude kdovíjak kreativní práce. Spíše půjde o nadatlování co největšího objemu textů, ideálně vydatně zahuštěného klíčovými slovy.

K čemu to?

Vlastně moc nevím. Možná si někteří myslí, že čím více textu vyplodí, tím líp pro jejich byznys. Budou líp dohledatelní, zlepší se jim pozice ve vyhledávačích a zákazníci se o nich víc dozví. Ale tyhle úvahy patří spíš do internetového pravěku.

Dnes přece každý ví, že máte 10 sekund, abyste zákazníka zaujali. Víc od něj nečekejte. Ani ťuk. Proto se zrodil copywriterský protipól.

Reklamní text na web

Mnohdy několik desítek slov, které ale pro seriózního copywritera znamenají hodiny a hodiny práce. Nejprve důkladné seznámení se s vaším byznysem, produktem, hodnotami. Ideálně na osobní schůzce. (2 hodiny)

Průzkum konkurence, jejich prezentace a benefitů. (1 hodina)

Vcítění se do role zákazníka. Pochopení toho, jaké problémy řeší a jak mu s nimi vaše produkty pomůžou. (1,5 hodiny)

Analýzu klíčových slov, pod kterými vás lidé nějčastěji hledají. (0,5 hodiny)

Vstřebávání výše zmíněného. (den, dva)

Nápad! (vteřina)

První návrh, zapracování připomínek, druhý návrh, testování, předělávání, třetí návrh, finální ladění, korektury. (hodiny, dny, týdny)

A na závěr do detailu vyladěné dílo na pomezí psychologie a umění.

Platím za normostranu

"Tož hezky jste to napsal, pane Copywriter. Počítám znaky, bratru 1487. To máme 82,60 Kč. Tak to zaokrouhleme na 85 Kč."

"Tak to jděte do prd..."

S ohodnocením za normostranu by reklamní textař přišel na buben.

Leda by základní sazba dělala 10.000 Kč. A vlastně proč ne. Že bych si pro oddech dal porci obalovaných klíčových slov, zalitých trochou nic neříkající omáčky, lehce posypané odkazy? Slabá hodinka práce. Desítka dobrá.

Plácneme si?

Asi mám jít tam, kam jsem před chvílí poslal já vás, co?

Kdepak, tohle nám klapat nebude. Každopádně hlavní poselství už leze na povrch:

Jestliže mají vaše texty otevřít peněženky zákazníků, musíte VY napřed otevřít tu svou. 

OK, při práci pro stálé klienty ta výše popsaná oťukávací anabáze z části odpadá. Ale pořád takový newsletter nebo blogový článek zabere minimálně 2 - 3 hodiny čistého času.

A jelikož standardní newsletter běžně nedosahuje rozsahu ani jedné normostrany, musel by copywriter s taxou 100 Kč za stránku vyplodit podobných textů alespoň deset za den, aby se uživil. To znamená něco mezi 25 - 30 hodinami psaní denně. A to fakt nedá.

Je tedy nad slunce jasné, že někde bude muset ubrat. Pravděpodobně na kvalitě. Čímž se dostáváme k jádru pudla.

Co od textu čekáte?

Potřebujete dohodit na web pár stránek textu, aby se tam grafika sama nebála? V tom případě vám stačí nejlevnější copywriter nebo nějaký študák, co si potřebuje přivydělat. Bude to stát pár kaček.

Nízká kvalita = nízká cena.

A nebo víte co?

Napište si to sami

Bude to úplně nejlevnější a výsledek bude mít velmi slušnou úroveň. Vy totiž, na rozdíl od copywritera za 100 Kč, znáte své zákazníky, konkurenci, silné stránky.

Opravdu, nedělám si legraci.

Pokud potřebujete reklamní text na web a nemáte velký rozpočet, budete tím nejlepším copywriterem vy sami. A ušetřené peníze investujte třeba do grafika.

Ucházející kvalita = zadara.

A co když chcete texty, které mají šťávu a styl?

Pak hledejte někoho, kdo se ponoří do vašeho byznysu. Pohraje si tu na detektiva, tu na psychologa, tu na kreativce a pak z něj vypadné těch toužebně očekávaných několik desítek slov, které vaše zákazníky doslova dostanou.

Jasný, bude vás to nějakou tu kačku stát. Ale za kvalitu se platí. Za balast mnohdy jen o něco méně.