Jak psát blogové články, aby si lidi přečetli víc jak nadpis

Máte světu co říct? Píšete blog? Pak před vámi v dnešní přeblogované a celkově přesycené době stojí tři velké překážky:

  1. Lidi si váš článek vůbec neotevřou.
  2. Nebo ho zavřou hned po prvních dvou větách.
  3. Nebo je přestane v průběhu čtení bavit a odejdou, aniž by udělali akci, kterou chcete - nechali vám email, poptali vaše služby, přečetli si další článek.

Vyzrát nad těmihle překážkami vám pomůžou osvědčené copywriterské praktiky, které z prachobyčejných blogových článků, udělají články, které vám budou dělat dobré jméno, získávat nové zákazníky nebo vás dokonce živit.

 

Zapomeňte

Před psaním blogu zapomeňte na všechno, co se do vás v dobré víře snažila vpravit učitelka češtiny. Zapomeňte na červenou barvou zářící diktáty a všechny slohové práce, které jste kdy napsali. A zapomeňte taky na akademická pravidla pro psaní seminárních prací.

Internetový text a školní esej jsou si na hony vzdálené útvary. A v online světě s uhlazeným školním stylem díru do světa neuděláte.

 

Ulovte čtenáře titulkem

Lidi stráví hodiny psaním článku a pak na něj prdnou první titulek, který je napadne. To je úplně špatně. Protože bez dobrého titulku si vaše dílo nikdo nepřečte. Ne v té záplavě internetového obsahu, který se každý den pere o naši pozornost.

Titulkem musíte dostat potenciálního čtenáře do spárů. Vzbudit v něm dojem, že tohle si fakt musí přečíst, jinak bude jeho život o moc chudší. Jestli to nezvládnete, budou chudší vaše statistiky v Google Analytics.

 

Inspirujte se bulvárem

Až budete vymýšlet příští titulek, zkuste trochu rozvířit stojaté vody. Zažehněte v lidech emoce a vyprovokujte jejich zvědavost. Šokujte!

"Pomeje si ho nemeje"
"Vaše tchyně je horší, než si myslíte"
"Ovčáček... (doplňte cokoliv)"

Všichni reportéři, a nejen ti bulvární, vědí, že článek bez dobrého titulku jakoby nebyl. Proto si společně zvolejme pěkně po Trumpovsku: "Titulek first!" A netruchlete, když s ním strávíte tolik času, co se zbytkem textu. Vyplatí se to.

 

Být Google friendly? Toť otázka?

Samozřejmě můžete namítnout, že titulek by měl obsahovat ještě klíčové slovo. A budete mít pravdu. Ale přiznám se, že na to moc nehledím, protože většina obsahu se dnes stejně posílá do světa přes sociální sítě a tak nějak si říkám, že píšu hlavně pro lidi, ne pro vyhledávače

 

Rozbalte to hned v prvním odstavci

Titulek zafungoval a čtenáře máte na blogu. Gratuluju. I když vyhráno ještě zdaleka nemáte. A pokud začnete recitovat nějak podobně, asi se s oním člověkem za chvíli zase rozloučíte: 

"Pomalu se k nám vkrádá zima. Stromy už odhodily všechno listí a hory přikryla bílá peřina. Než se pustíte do zimních radovánek..."

Děkuji, na shledanou. Nemám čas. 

Říkal jsem vám, že nejsme ve škole.

Vykašlete se na omáčku a běžte rovnou k věci. Neschovávejte si pointu na šestý odstavec. Většina lidí k němu ani nedojde. Klíčovou myšlenku vybalte hned na začátku a ve zbytku článku ji rozvíjejte. 

 

Jak vám zobák narostl

Kdo z nás mluví v běžném životě jako Slovník spisovné češtiny? Málokdo. Dokonce i Zdeněk Svěrák s Markem Ebenem občas vyšperkují svůj projev nějakou jazykovou kulišárnou, která z nich dělá Zdeňka Svěráka a Marka Ebena.

Takže jestli chcete na blogu působit autenticky a přátelsky, pište, jako když mluvíte. Jako byste to vykládali kamarádovi u oběda.

Váš výtvor bude pro lidi stravitelnější a budete v jejich očích vypadat jako člověk. Ne jako Kosmas. 

 

Nalaďte se na svou cílovku

Nebo máte druhou možnost. To třeba pokud vedete blog vaší firmy. Psát jazykem vašich čtenářů. A teď nemyslím česky. Ale jiný styl vyjadřování použijete na blogu věnovaném novopečeným maminkám a jiný v hampejzu, kde se slétají ošlehaní fanoušci Harley Davidson.

Ukážu vám to na příkladě. Píšu blogové články pro výrobce lezeckého vybavení Climbing Technology. Myslíte, že bych si v lezecké komunitě mohl dovolit třeba tohle?  

"Františku, prosím tě, byl bys tak hodný a dobral to lano? Obávám se, že co nevidět spadnu."

No, asi bychom byli za blbce. Lezec řekne: "Dober, vole! Jdu."

 

Formátujte

Pravda je, že lidi fakt nečtou. Jenom skenují. 

Prolítnou článek a pokud je po cestě nic necvrnkne do nosu, zmizí a už je neuvidíte. Správným formátování textu ale nastražíte pasti, kterým se jen těžko vyhnou.

 

Rozdělte text do krátkých odstavců

Dlouhé nepřerušované bloky textu jsou vopruz. Kór na telefonu, kde dvacet řádků souvislého textu, naťukaného ideálně fontem velikosti 8, odradí snad i Pulitzera.

Proto používejte krátké odstavce. Co myšlenka, to odstavec. Usnadníte tím čtěnářům orientaci v článku a neodradíte je hned ze startu. 

 

Používejte mezinadpisy

Každé ucelené téma uveďte nadpisem. Opět uděláte článek přehlednější a vyzdvihnete ty nejdůležitější informace, na kterých se čtenářovo skenování zasekne.

 

Boldujte

To není nějaká zvrhlá praktika. Boldování nebo-li vytučnění zásadních myšlenek v každém odstavci. Lidi rychleji pochopí, o čem to píšete a třeba je nakonec zaujmete natolik, že opustí techniku skenování a přečtou si článek celý.

 

A na závěr to úplně nejdůležitější pravidlo:

Nepište prázdné články

Než začnete něco psát, zkuste se na to podívat z pohledu čtenáře. Zajímal by vás takový článek? Je něčím přínosný, hodnotný, zábavný?

A propos, přinesl vám něco tenhle článek? Tak ho nasdílejte na Facebook a podělte se o něj s dalšími lidmi. Díky!

Honza Navrátil