Blog

O copywritingu, ovlivňování a zodpovědnosti

Copywriter není jen někdo, kdo datluje texty, aby na webu bylo co číst. Copywriter je ten, co vás nabízí. Váš obchodník. Prodavač. Ten, co to okecá a udělá z návštěníka zákazníka. Jenže, kde leží hranice mezi přesvědčováním a manipulací?

Zbývá už jen 1 pokoj!

1 další člověk se také dívá.

Dnes skvělý poměr ceny a kvality.

Velmi žádané.

Říká vám to něco? Hlášky z Booking.com. Všechny jsem je našel u jednoho ubytování. To vás popíchne, abyste sakra hnuli zadkem a bez dalšího přemýšlení to rychle objednali. Je tohle přesvědčování, nebo už manipulace?

No, vzhledem k tomu, že u devíti z deseti nabídek budou némlich stejné hlášky, tak co myslíte?

Šikovná copywriterská finta. Nebo spíš pěkně zákeřná.

S vaším mozkem si někdo hraje

Markeťákům bookingu stačilo pár slov, do kterých vměstnali hned tři přesvědčovací taktiky, vůči kterým je jen málokterý lidský mozek imunní. Je to holá psychologie.

Za prvé: pocit nedostatku

Už jen jeden pokoj! Hejbni kostrou, jinak o tu úžasnou nabídku, která ve skutečnosti zase až tak užasná není, přijdeš. Ale prostě poslední pokoj. Není čas lámat si hlavu a hledat jinou variantu.

A pokud seš jo odolnej kousek, tak si uvědom, že se na to samý dívá ještě jeden člověk.

To už není prdel.

Za druhé: časově omezená nabídka

Za tyhle prachy to dostaneš jenom dneska. A taky zítra. Pozítří. Popozítří. Ale to ty už nebudeš vědět, protože to koupíš dnes.

A kdyby sis to náhodou přišel zítra zkontrolovat, tak to už přece bude dnes. Neviděls Honza málem králem? Dnes za peníze, zítra zadarmo. Takže s tím "Dnes skvělý poměr ceny a kvality" zase tak nelžeme.

Za třetí: sociální schválení

To prostě lidi chcou, ty vole! Velmi žádané, mámo! A dívej, u hodnocení píšou, že je to fantastické. No to mě... Na co tady ještě čekáme? Ber to!

Právě jste skočili na špek

Je mi líto. Jako maj to zmáknutý. Ale dovolím si říct, že to je až nehezká manipulace. Proti které se ale zatraceně těžko brání. Mluvím z vlastní zkušenosti. Páč, co kdyby to jednou byla pravda a byl to fakt poslední pokoj, o kterej bojuju s dalším dobře zpracovaným týpkem?

OK, jestli je to pravda, nemám namitek.

Ale pokud si to cucaj z prstu, zajímalo by mě, jak se markeťákům bookingu spí. A nejen bookingu. Takových fištrónů je mraky.

A mně je z toho na blití

Kde je nějaká zodpovědnost? Prachy, prachy, prachy. Zblbnout lidi. Oškubat je. A zítra zase. Nebo dneska?

Fajn, dílem si za to můžem sami. Díky nedostatku vlastního kritického myšlení.

Ale za sebe říkám, že jako copywriter mám hranice, za který nejdu. Nebo ještě přesněji - mojí hranicí je pravda. Férová, upřímná pravda. Žádná pokroucená realita a kecy v kleci.

Jako jo, taky ty psychologické čachry používám. Přesně ty, o kterých jsem psal. Prostě fungují, marná sláva. A do copywriterskýho - nebo vlastně obchodnickýho - řemesla patří. Nemůžeme je odsuzovat. Ovšem pokud říkaj pravdu.

Jakmile jsou to lži, zaslouží ten pisálek rákoskou přes prsty a z klávesnice vytrhnout mezerník.

Kam se poděl férový marketing?

Takový ten, co je založený na opravdových kvalitách produktu nebo služby. Na lidech okolo něj. Hodnotách a nějaké přirozenosti. Byl tady vůbec někdy?

Byl. A pořád je. Věřím tomu a podporuju to.

Ale co se divíme, že nás firmy oblbují. Když v jednom kuse oblbujeme i my sami sebe. Stačí se mrknout na sociální sítě. Dáváte tam všechno? Dobré i zlé? Nebo jenom to pozlátko ze života? No? Je tohle fér?

Takže tak no.

Prostě zapojte kritické myšlení a dvakrát - a klidně i třikrát - rolujte a jednou klikejte. Poctivý firmy s poctivým přístupem tu jsou a mě baví takovým pomáhat. Že to mám prostě nějak napsat a zařídit plnej košík?

Sorry, to nedám. Je to moje zodpovědnost vůči světu.

Honza Navrátil