Blog

Hledám dobrého copywritera. Ale aby to moc nestálo

Ano, ano, naprosto chápu vaše požadavky. Kvalita za nízkou cenu, to je oč tu běží. Ovšem vidím v tom jeden drobný zádrhel. Používáte vy a váš copywriter stejnou vztažnou soustavu?

Pojmy kvalita a nízká cena toho totiž samy o sobě až tak moc neříkají. Dokud je nezasadíte do správného kontextu. Jak vypadá kvalitní copywriting? A ten nekvalitní? Kolik korun je nízká cena a kolik vysoká? A za jaký objem práce?

Vezmeme to popořadě. Abyste si ujasnili, co vůbec potřebujete.

Co je copywriting

"Chci auto!"

Bezva! A jaké?

Malou nákupní tašku, nadupané SUV, rodinný minivan, dodávku na zedničinu, manažerskou limuzínu nebo snad luxusní babolep?

To je aut pod jedním "autem", co? Každé samozřejmě za úplně jinou cenu. Od sto tisíc po několik milionů. A stejně se to má s copywritingem.

Všeobsažný pojem copywriting zahrnuje:

 • texty do tištěných letáků

 • strategické texty na web

 • popisky produktů v eshopu

 • blogy

 • PR články

 • newslettery

 • facebookové posty

 • tweety

 • reklamní texty do bannerů

 • billboardy

 • slogany

 • SEO popisky

 • a tak dále...

To vypadá na docela širokou paletů výtvorů. Od Trabanta ve formě duchaprázdného obalu na klíčová slova, moderně nazývaného PR článek, až po Cadillac mezi copy tvorbou - reklamní slogan.

Odlišný formát, odlišný rozsah, odlišný účel. Nejsou texty jako texty.

Kolik stojí copywriting

PR článek v rozsahu jedné normostrany - 100 Kč.

Reklamní slogan - 15.000 Kč.

Normostrana obsahuje 1800 znaků, delší slogan všehovšudy 50. To znamená, že cena za jeden copywriterský úder do klávesnice se pohybuje v rozmezí 6 halířů až 300 korun.

Celkem slušný rozptyl.

Ale nemusíte být Einstein, abyste pochopili, že laciný úder copywritera se stokorunovou sazbou za normostranu nebude kdovíjak kreativní práce. Spíše půjde o nadatlování co největšího objemu textů, ideálně vydatně zahuštěného klíčovými slovy.

K čemu to?

Vlastně moc nevím. Možná si někteří myslí, že čím více textu vyplodí, tím líp pro jejich byznys. Budou líp dohledatelní, zlepší se jim pozice ve vyhledávačích a zákazníci se o nich víc dozví. Ale tyhle úvahy patří spíš do internetového pravěku.

Dnes přece každý ví, že máte 10 sekund, abyste zákazníka zaujali. Víc od něj nečekejte. Ani ťuk. Proto se zrodil copywriterský protipól.

Reklamní text na web

Mnohdy několik desítek slov, které ale pro seriózního copywritera znamenají hodiny a hodiny práce. Nejprve důkladné seznámení se s vaším byznysem, produktem, hodnotami. Ideálně na osobní schůzce. (2 hodiny)

Průzkum konkurence, jejich prezentace a benefitů. (1 hodina)

Vcítění se do role zákazníka. Pochopení toho, jaké problémy řeší a jak mu s nimi vaše produkty pomůžou. (1,5 hodiny)

Analýzu klíčových slov, pod kterými vás lidé nějčastěji hledají. (0,5 hodiny)

Vstřebávání výše zmíněného. (den, dva)

Nápad! (vteřina)

První návrh, zapracování připomínek, druhý návrh, testování, předělávání, třetí návrh, finální ladění, korektury. (hodiny, dny, týdny)

A na závěr do detailu vyladěné dílo na pomezí psychologie a umění.

Platím za normostranu

"Tož hezky jste to napsal, pane Copywriter. Počítám znaky, bratru 1487. To máme 82,60 Kč. Tak to zaokrouhleme na 85 Kč."

"Tak to jděte do prd..."

S ohodnocením za normostranu by reklamní textař přišel na buben.

Leda by základní sazba dělala 10.000 Kč. A vlastně proč ne. Že bych si pro oddech dal porci obalovaných klíčových slov, zalitých trochou nic neříkající omáčky, lehce posypané odkazy? Slabá hodinka práce. Desítka dobrá.

Plácneme si?

Asi mám jít tam, kam jsem před chvílí poslal já vás, co?

Kdepak, tohle nám klapat nebude. Každopádně hlavní poselství už leze na povrch:

Jestliže mají vaše texty otevřít peněženky zákazníků, musíte VY napřed otevřít tu svou. 

OK, při práci pro stálé klienty ta výše popsaná oťukávací anabáze z části odpadá. Ale pořád takový newsletter nebo blogový článek zabere minimálně 2 - 3 hodiny čistého času.

A jelikož standardní newsletter běžně nedosahuje rozsahu ani jedné normostrany, musel by copywriter s taxou 100 Kč za stránku vyplodit podobných textů alespoň deset za den, aby se uživil. To znamená něco mezi 25 - 30 hodinami psaní denně. A to fakt nedá.

Je tedy nad slunce jasné, že někde bude muset ubrat. Pravděpodobně na kvalitě. Čímž se dostáváme k jádru pudla.

Co od textu čekáte?

Potřebujete dohodit na web pár stránek textu, aby se tam grafika sama nebála? V tom případě vám stačí nejlevnější copywriter nebo nějaký študák, co si potřebuje přivydělat. Bude to stát pár kaček.

Nízká kvalita = nízká cena.

A nebo víte co?

Napište si to sami

Bude to úplně nejlevnější a výsledek bude mít velmi slušnou úroveň. Vy totiž, na rozdíl od copywritera za 100 Kč, znáte své zákazníky, konkurenci, silné stránky.

Opravdu, nedělám si legraci.

Pokud potřebujete reklamní text na web a nemáte velký rozpočet, budete tím nejlepším copywriterem vy sami. A ušetřené peníze investujte třeba do grafika.

Ucházející kvalita = zadara.

A co když chcete texty, které mají šťávu a styl?

Pak hledejte někoho, kdo se ponoří do vašeho byznysu. Pohraje si tu na detektiva, tu na psychologa, tu na kreativce a pak z něj vypadné těch toužebně očekávaných několik desítek slov, které vaše zákazníky doslova dostanou.

Jasný, bude vás to nějakou tu kačku stát. Ale za kvalitu se platí. Za balast mnohdy jen o něco méně.

Honza Navrátil