Někdo nám tady věší bulíky na nos. A ještě způsobem, že sladce usínáme s pocitem, jak jsme se nákupem nového trička zachovali velice ekologicky a přispěli na léčbu rakoviny. Přestože výroba toho trička rakovinu pár lidem způsobila a ekologická není ani náhodou.

Ale dobře se to poslouchá, ne? Eko, bio, udržitelný přístup, dobročinnost, záchrana, recyklované, charita, léčba,…

Takovej malinej odpustek za všechny spáchané hříchy.

Nebo myslíte, že všem těm korporacím leží opravdu na mysli jen a jen naše dobro, světový mír a krásná čístá planeta? Jasně. A Hitler byl starej dobrák.

Tesco recyklující

Čtvrtý největší maloobchodní řetězec na světě se prezentuje jako odpovědná firma. Takže naposled si hokynáři v Tescu uvědomili, že více než milarda tun jídla, co se jen tak vyhodí, protože si ho nikdo nekoupí před datem expirace, je fakt problém.

To to trvalo.

Takže z potravinového odpadu teď začnou vařit. Jo a Malajcům vymysleli recyklovanou tašku s čárovým kódem, který se při nákupu mění ve slevu 20 senů. To aby si jí vážili a neházeli plasty do moře.

No, rád bych zatleskal, ale…

Ne!

Protože to je stejný, jako když o sobě řeknu, že žiju zdravě a na důkaz toho si zapálím cigaretu.

Odpovědné by bylo, kdyby Tesco přestalo utlačovat lokální zemědělce a vykupovali od nich ovoce, zeleninu a maso za férové ceny. A ne že se s nimi dohodnou na vypěstování několika tun řepy a pak jim řeknou, že už ji nechtějí. Leda za poloviční cenu. Potom by nemuselo jídlo rotovat kolem celýho světa a zanechávat za sebou tu ohromnou ekologickou stopu.

A taky by pomohlo, kdyby se odpovědní markeťáci Tesca vykašlali na ty miliardy papírových letáků 2x do týdne a netlačili nás do větší a větší spotřeby.

Ale zase to s tou odpovědností nebudeme přehánět, ano? Vždyť by jim klesly zisky.

Avon pochodující

To se takhle sejde víc jak 20.000 lidí z celé republiky, aby společnými silami bojovali proti rakovině prsu. Všichni do jednoho si koupí symbolická růžová trička a na důkaz, že to s tím bohem myslí fakticky vážně, vypustí na závěr do vzduchu tisíce růžových balónků. A Instagram Avonu jenom září.

No…

Akorát ty trička, milé dámy, ty jsou vyrobené z polyesteru a bavlny.

Té bavlny, kterou farmáři v rozvojových zemích dennodenně kropí insekticidy a pesticidy – v EU pro jejich škodlivost raději zakázanými. A samozřejmě u toho nepoužívají žádnou ochranu. Takže je dost pravděpodobný, že těch 30.000 triček, co se letos prodalo na boj proti rakovině, několika desítkám lidí rakovinu způsobilo.

Jo a polyester se vyrábí z ropy. To je taky hrozně šetrný k planetě a lidskýmu zdraví.

Ale jinak v pohodě.

A předpokládám, že ty balónky si pak jdete posbírat.

Bill Gates darující

Jeden z nejbohatších lidí planety se už před mnoha lety odhodlal světu ukázat, že Windows není dobrý jen k restartu. Založil nadaci Gates Foundation, která se zaměřuje především na prevenci AIDS a boj s nemocemi, co ohrožují země třetího světa. A ze svého do ní vložil neskutečných 35 miliard dolarů.

Panejo! Dovolíte, Bille, abych vám potřásl pravicí?

Anebo, moment. Radši ne.

Zase to má háček.

Aby těch 35 miliard neztrácelo na hodnotě, museli v Gates Foundation ty peníze investovat.

Tak nějaké ty miliardy dolarů vložili do akcií farmaceutických firem. Bohužel právě těch firem, jejichž cenová politika znemožňuje dodávat do Afriky léky, které se tam Gatesova nadace snaží dostat. Trochu paradox, ne?

A i další část investic nadace putovala do společností, které odporují jejím charitativním cílům a země třetího světa svým přístupem vykořisťují.

No Bille, tohle bys měl ještě promyslet.

adidas zachraňující

Když si projedete kolekci tohohle giganta, najdete tam opravdu spoustu produktů z recyklovaného polyesteru, plastového odpadu sesbíraného na plážích a starých rybářských sítí.

Je nutno říct, že jako jedna z mála oděvních firem se adidas alespoň snaží něco prospěšného dělat. To takové Burberry loni spálilo neprodané oblečení za 850 milionů korun. Kvůli ochraně exkluzivity značky.

Takže adidasu palec nahoru?

No pomaličku s tím. Pořád je tu totiž ten stejný problém – spotřeba.

Nebylo by efektivnější, kdyby adidas co čtvrt roku nevydával novou kolekci a svým marketingem v nás nevzbuzoval pocit, že tohle nové tričko prostě potřebujeme? Jinak nebudeme přes léto dost cool a neotočí se za námi ani bezpečnostní kamera v supermarketu?

Myslím, že bylo.

Takže je to všechno zase trochu jinak. V prvé řadě udržitelný růst pro akcionáře a s velkým odstupem za ním udržitelný přístup k planetě. Ale na ekologii lidi dobře slyší.

A borec na konec

Titul frajera roku a zlatého bludišťáka k tomu si zaslouží Philip Morris. Jo přesně! To je ta firma, co vyrábí většinu cigaret na světě. Před pár lety dala krásných 60 milionů dolarů na charitu.

Dalo by se to brát jako opravdu dobrý skutek.

Kdyby dalších 108 milionů dolarů nevrazili do propagace jejich nezištěného daru.

Ajajaj!

Když tohle víte, tak pak těžko můžete věřit Exxon Mobil a Shell jejich image ochránců přírody. Vždyť přece těžba ropy není nic hrozného. A těch pár stovek parků pro děcka, co na oplátku vybudují, tu zdevastovanou přírodu a vykořisťování lidí vykompenzují.

Tak určitě.

Přidat komentář